IBS - Zalecany styl życia

IBS u każdej osoby przejawia się inaczej. Zidentyfikowanie tego, co jest najlepsze dla danej osoby, jest niezbędne do poprawy samopoczucia. Nawet niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ na polepszenie jakości życia.

Dieta

Podejście lecznicze do zespołu jelita nadwrażliwego (IBS) może pozostać zróżnicowane, biorąc pod uwagę szczególne cechy każdego pacjenta. Bardzo pomocne są interwencje dietetyczne, ponieważ powszechnie wiadomo, że niektóre produkty spożywcze wydają się wpływać na objawy IBS. Każda osoba cierpiąca na IBS z biegiem czasu będzie w stanie zidentyfikować produkty spożywcze, które mogą nasilać objawy IBS i nauczy się spożywać je z umiarem lub nawet wykluczy je ze swojej diety. Co do zasady można jednak stwierdzić, że zbilansowana dieta
i odpowiedni bilans nawodnienia są zalecane we wszystkich przypadkach IBS
i aby jak najlepiej wybrać najkorzystniejsze produkty spożywcze, konieczne jest określenie dominującego objawu (zaparcia lub, przeciwnie, biegunka albo wzdęcia).

Dla niektórych pacjentów przydatne jest:

  • unikanie napojów gazowanych lub innej żywności i napojów, które stymulują produkcję gazów jelitowych;
  • powolne jedzenie;
  • powstrzymanie się, w miarę możliwości, od spożywania kofeiny, alkoholu
    i sztucznych substancji słodzących;
  • unikanie żywności, która może zwiększyć produkcję gazów w jelitach.

Dyskomfort/ ból u pacjentów z IBS często wiąże się ze zmianą odczuwania występujących gazów jelitowych; w związku z tym powinno się zminimalizować ilość substancji pokarmowych odpowiedzialnych za procesy fermentacyjne. Niektóre węglowodany (FODMAP – oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy
i fermentujące poliole) są słabo wchłaniane w jelitach i prowadzą do powstawania gazów, wywołując objawy IBS. Do tej grupy produktów zalicza się: owoce, takie jak jabłka i gruszki, żywność zawierającą fruktany (cebula, szparagi, karczochy, pszenica), żywność zawierającą rafinozę (soczewica, kapusta), a także produkty zawierające sorbitol (suszone śliwki, sztuczne słodziki). Aby złagodzić objawy IBS, pomocna może okazać się dieta eliminująca lub znacząco ograniczająca spożycie wszystkich tych produktów.

mangiare sano - aboca
donna che mangia sano
coppia che corre

Aktywność fizyczna

Wiemy, że trudno jest myśleć o ćwiczeniach, gdy nie czujemy się najlepiej, ale aktywność fizyczna jest wartościowym sposobem na rozładowanie napięcia emocjonalnego i wsparcie procesu detoksykacji.


Regularna aktywność fizyczna, co najmniej 20-30 minut spaceru, pomaga zmniejszyć stres i ułatwia pracę jelit, w szczególności u pacjentów cierpiących na zaparcia.

Szukaj